W głąb metawersum: projektowanie wirtualnego świata

Udostępnij:

Biorąc pod uwagę, że jedna z największych firm technologicznych na świecie zmieniła niedawno nazwę na Meta, jasne jest, że kolejnym wielkim trendem technologicznym będzie metawersja. Każdy dzień przynosi nowe historie i spekulacje na temat tego, jak metawersja może funkcjonować, ale jedno jest pewne – to trend, który zagości tu na długo. Co to oznacza dla projektowania?

Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia

Z punktu widzenia projektowania, metawersja oferuje świat nieskończonych możliwości. "Po prostu nie jesteś już związany prawami fizyki" - mówi Nuno Fernandes, Design Director EMEA w Tétris. Oznacza to, że miejsca pracy w metawersji będą ograniczone jedynie wyobraźnią projektanta. "Możemy przesuwać granice projektować przestrzenie, w których unosimy się w powietrzu, zamiast siedzieć przy biurku, lub można też zdecydować się na bardziej tradycyjny układ spotkań".

Metaverse zapewnia wolność, której po prostu nie masz w prawdziwym życiu; na przykład, nie musisz przestrzegać przepisów budowlanych, co jest szczególnie ekscytujące dla projektantów. Twoje biuro może mieć kominek na dachu, możesz całkowicie usunąć łazienki, a może nawet korytarze - awatary mogą być w stanie przemieszczać się bez konieczności chodzenia z miejsca na miejsce.

Nuno Fernandes, Design Director EMEA w Tétris (Avatar stworzony przez Voicehumans)

Dotyczy to również innych przestrzeni i nie jest zarezerwowane wyłącznie dla miejsc pracy. Ale jak zabrać się za projektowanie i budowanie takich przestrzeni? "Architekt zaprojektuje model, a następnie przekaże go projektantowi gier, który zbuduje go w wirtualnym świecie. Nie jest to tak daleko idące, jak się wydaje - przeskok między cyfrowym a wirtualnym projektem jest mniejszy, niż się wydaje" - mówi Jonathan Hillery, szef działu projektowania technicznego w Tétris RPA.

Branding i handel w metaverse

Javier Furones, CEO Voicehumans

Javier Furones, CEO Voicehumans, firmy, która tworzy kadrę AI z cyfrowymi ludźmi dla doświadczeń konsumentów i strategii Metaverse, mówi, że firmy koncentrują się na nowym sposobie rozumienia doświadczeń konsumentów i relacji z markami. "Metaverse to amplifikacja rzeczywistości. To nie tylko wirtualna rzeczywistość, ale także świat cyfrowy przeniesiony do fizycznego" - mówi Furones.

Branding już istnieje w metaverse i jest podobny do prawdziwego życia, ale to dopiero początek, ponieważ możliwości w metaverse są nieograniczone. "Naturalną ewolucją brandingu w metawersum będą reklamy 3D i billboardy, które będą docierać do awatarów i wchodzić z nimi w interakcję" - mówi Hillery.

Jednym z sektorów, który może odnieść duże korzyści z metawersji jest handel detaliczny, ponieważ większość ludzi jest przyzwyczajona do zakupów online, więc pomysł robienia zakupów w rzeczywistości cyfrowej nie jest niczym szokującym. Dla sprzedawców bez fizycznych witryn sklepowych, takich jak Etsy czy Boohoo, może to spowodować eksplozję sprzedaży, ponieważ awatary ludzi będą mogły "przymierzyć, zanim kupią". "Wszyscy czują się komfortowo podczas zakupów online, więc metawersja może pójść o krok dalej i poprawić ich doświadczenia" - wyjaśnia Fernandes.

Handel detaliczny był jednym z pierwszych sektorów, które przyjęły metaverse. "Wczesnymi użytkownikami były bez wątpienia marki luksusowe, takie jak Balenciaga, która wprowadziła kolekcje NFT, oraz marki odzieżowe, takie jak Zara i jej bliźniak detaliczny Zepeto, Adidas i jego kolekcja NFT" - mówi Furones. Dodaje on, że obecnie firmy takie jak banki, dostawcy usług ubezpieczeniowych i pion biznesu chcą rozszerzyć swoje usługi, aby odwołać się do młodszych konsumentów, do których trudniej jest dotrzeć za pośrednictwem fizycznych i tradycyjnych mediów.

Mówiąc o zakupach w metaverse, wiele osób z neuro-różnorodnością lub niepełnosprawnością nie może robić zakupów osobiście, więc metaverse może znacznie zwiększyć inkluzywność, ponieważ ludzie będą mogli na przykład przymierzyć ubrania, bez stresu i trudności w poruszaniu się po sklepach. "Zakupy w metawersji mogą stać się łatwiej dostępne, ponieważ ludzie będą mogli 'wejść' do sklepu i przekonać się, jak coś będzie pasować i wyglądać, zamiast zamawiać i liczyć na to, ze będzie dobrze." - dodaje Fernandes.

Implikacje dla miejsca pracy

Innym sposobem, w jaki ludzie skorzystają z metawersum, jest komunikacja. Mimo że pandemia Covid spowalnia, niektórzy nadal obawiają się dojazdów do biura i potencjalnego narażenia. "Obecnie korzystamy z wideorozmów, aby spotkać się na całym świecie i widzimy tylko swoje twarze, ale metawersum mogłoby nas wszystkich połączyć jako awatary, a biorąc pod uwagę, że 70% naszej komunikacji odbywa się poprzez język ciała, mogłoby to być bardzo korzystne pod względem zrozumienia i lepszego poznania się" - dodaje Hillery.

Istnieją czujniki ruchu i kamery, które wykorzystują sztuczną inteligencję do rozpoznawania manier i ekspresji użytkownika, ale projekty te są wciąż rozwijane i jest mało prawdopodobne, aby zostały wprowadzone w początkowym okresie istnienia metawersum.

Jonathan Hillery, Szef Działu Projektowania Technicznego, Tétris RPA (Avatar stworzony przez Voicehumans)

Kluczową korzyścią, szczególnie z punktu widzenia zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, jest również immersja. Wiele biur posiada obecnie przestrzenie do medytacji lub pody, więc metawersja może pozwolić na prawdziwie wciągającą i ukierunkowaną sesję medytacyjną, dzięki której pracownicy będą mogli się zregenerować. "Musimy również pomyśleć o przeprojektowaniu świata fizycznego, aby dostosować go do metawersum" - mówi Fernandes. "Dźwiękoszczelne pody i pokoje pomogą stworzyć wciągające doświadczenie".

Ale są pewne obszary do dopracowania

Pomimo potencjalnych korzyści płynących z metaverse, istnieją też pewne obawy. Na przykład, dając ludziom mają kontrolę nad projektowaniem własnego awatara, nie mamy pewności, że wyglądają oni tak, jak wyglądają w rzeczywistości. Może to wymagać pewnych dostosowań i będzie musiał istnieć sposób na zagwarantowanie się, że ludzie są tymi, za których się podają, aby uniknąć naruszenia bezpieczeństwa lub prywatności.

Furones przyjmuje bardziej pozytywne stanowisko: "Awatar jest uwydatnieniem tego, co ktoś chce w sobie widzieć. Awatary to nowe logo dla marek i nowa forma osobowości dla ludzi".

Kolejną obawą jest izolacja. Podczas pandemii widzieliśmy, jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi miała izolacja i samotność - badania sugerują, że chroniczna samotność może być tak samo szkodliwa jak palenie 15 papierosów dziennie. Jeśli metaverse stanie się normalnością i będziemy coraz częściej korzystać z niego w naszym codziennym życiu, będziemy musieli być świadomi zachowania równowagi pomiędzy światem realnym i wirtualnym.

A co z integracją? Istnieje ryzyko, że starsze pokolenia mogą czuć się wykluczone z tego nowego sposobu interakcji. "Zasadniczo metaverse jest sposobem na dotarcie do generacji Z, jednak uważam, że każde pokolenie zostanie ostatecznie włączone, gdy zrozumie skok do gospodarki 2.0 oraz interaktywny i ekscytujący sposób nawiązywania relacji z markami na poziomie społecznym w metaverse" - dodaje Furones.

Przyszłość jest tutaj

Chociaż metaverse jest w powijakach, jasne jest, że z czasem stanie się częścią naszego życia. Metawersja jest intensywnie rozwijana i inwestuje się w nią ogromne nakłady finansowe, co otwiera przed nami cały świat możliwości. Na razie jednak nic nie zastąpi prawdziwej interakcji, która wymaga przestrzeni zaprojektowanych tak, aby zachęcać do kontaktów twarzą w twarz.

Pozwól nam zaprojektować Twoją następną powierzchnię handlową

Napisz do nas